Szybkość, która jest niemal nieograniczona przez bariery infrastrukturalne to jedna z największych zalet, z jakimi wiąże się podróż samolotem. To, jak szybko mogą poruszać się samoloty, w zasadzie zależy tylko od rozwiązań technologicznych. Jakie więc rekordy prędkości biły samoloty?
Z jaką prędkością lecą samoloty pasażerskie?
Prędkość przelotowa samochodów pasażerskich jest bardzo różna. Sytuacja jest tutaj podobna do tej na rynku samochodów. W pewnym uproszczeniu jeden pojazd ma większy silnik i jest szybszy, a drugi ma słabszy napęd i jest wolniejszy.
Określenie, który samolot jest najszybszy, także nie jest sprawą prostą, dużo zależy od tego, czy daną maszynę zalicza się jeszcze do samolotów, czy już do innego rodzaju transportu. Prędkość tego samego samolotu może też być bardzo różna w zależności od warunków atmosferycznych i fazy lotu. Przy sprzyjających strumieniach powietrza ten sam samolot pasażerski może poruszać się o kilkaset kilometrów na godzinę szybciej.
Samoloty pasażerskie w powietrzu zwykle osiągają prędkość kilkuset kilometrów na godzinę. Niektóre z nich są w stanie lecieć z prędkością przekraczającą 1 000 km/h, a czasem nawet przekroczyć barierę dźwięku, a tym samym przetransportować pasażerów we wręcz niewiarygodnym czasie.
Prędkość samolotów cywilnych a wojskowych
Prędkość samolotów cywilnych jest naprawdę ogromna. W porównaniu do niektórych samolotów wojskowych samoloty pasażerskie przemieszczają się wręcz żółwim tempem. Najszybsze samoloty wojskowe potrafią bowiem pędzić z prędkością kilku tysięcy kilometrów na godzinę!
Różnice prędkości pomiędzy samolotami pasażerskimi a wojskowymi wynikają z wielu czynników. Porównać to można do różnic między miejskim autobusem a sportowym samochodem. Samoloty pasażerskie siłą rzeczy muszą zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla pasażerów. Samoloty wojskowe są zaś stworzone na bazie dużo bardziej wytrzymałych materiałów, a ich przyspieszenie i prędkość ma kluczowe znaczenie, ponieważ to od nich zależy przydatność maszyny.