Zrównoważony rozwój, przeciwdziałanie efektowi cieplarnianemu, troska o środowisko naturalne – ekologia to temat, który od kilku lat jest szeroko omawiany i nic nie wskazuje na to żeby miało się to zmienić przez najbliższe dziesięciolecia. Także cała branża lotnicza stoi przed koniecznością zastosowania nowych rozwiązań, które będą przyjazne środowisku.
Jak samoloty wpływają na środowisko naturalne?
W ujęciu globalnym lotnictwo jest znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż np. transport lądowy. Wynika to jednak głównie z tego, że transport lądowy wciąż jest dużo popularniejszy niż podróżowanie samolotem. To jednak ulega stopniowej zmianie, ponieważ ludzie coraz częściej korzystają z samolotów i ten trend powinien się utrzymywać przez najbliższe dziesięciolecia.
Należy też zauważyć, że w ostatnich latach branża samochodowa bardzo poważnie podeszła do kwestii związanych z ekologią, podczas gdy branżę lotniczą pod tym względem dopiero czekają gruntowne zmiany.
Prawdą jest jednak także to, że siła wpływu samolotów na środowisko naturalne jest przedmiotem licznych kontrowersji. Z pewnością na ten temat w kolejnych latach powstanie wiele nowych naukowych opracowań.
Na ogół jednak panuje przekonanie, że poruszający się samolot wywiera ogromny i wieloaspektowy wpływ na środowisko. Najważniejszy z nich związany jest z emisją dwutlenku węgla w górnych warstwach atmosfery. Samoloty są przecież napędzane potężnymi silnikami, które emitują wielką ilość spalin.
Jak zmniejszyć wpływ lotnictwa na środowisko naturalne?
Od dawna, szczególnie w środowiskach ekologów, postuluje się wprowadzenie norm prawnych, które zmuszą przewoźników lotniczych do wprowadzenia bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań.
Jednym z pomysłów jest wprowadzenie coraz większych limitów emisji CO2 na przewoźników lotniczych. Temat jest jednak skomplikowany, ponieważ wprowadzenie nadmiernych limitów może zahamować rozwój branży lotniczej i np. spowodować znaczny wzrost cen biletów lotniczych.
Na szczęście temat ekologii przewija się bardzo często w projektach nowych samolotów. Głównym celem jest tutaj po prostu zwiększenie efektywności paliwowej, co znacznie zmniejszyłoby ilość emitowanych spalin. Prace projektowe trwają nie tylko nad stworzeniem bardziej wydajnych napędów, ale również na stworzeniu samolotów o bardziej aerodynamicznych kształtach.