Jak rozwijały się lotniska?

W przeciwieństwie do pociągów, statków i samochodów samolot daje możliwość dotrzeć praktycznie nad każde miejsce na ziemi. Pewnym mankamentem lotnictwa jest jednak to, że samoloty są uzależnione od lotnisk, które na przestrzeni dziesięcioleci mocno się zmieniały.

Jak wyglądały pierwsze lotniska?

Pierwsze lotniska były bardzo prymitywne i nie przypominały tych spotykanych dzisiaj. Funkcję lotnisk pełniły po prosto puste pola o płaskiej powierzchni. W zasadzie każdy niezalesiony teren o odpowiednio dużej powierzchni i odległości od budynków mógł pełnić rolę lotniska.

Z czasem wokół miejsc, w których lądowały samoloty, powstawała infrastruktura. Coraz poważniej zaczęto też myśleć o kwestiach bezpieczeństwa i zapewnieniu bardziej dogodnych możliwości dla samolotów do startu i lądowania.

Jak zmieniały się lotniska w XX i XXI wieku?

Lotniska, tak jak i same samoloty rozwijały się bardzo szybko. Z początku miało to głównie związek militarny, a później było związane z celami cywilnymi. Pierwsze oświetlone lotniska powstawały jeszcze w latach 30′ ubiegłego wieku.

Przez następne dziesięciolecia lotniska podlegały ciągłym udoskonaleniom i wciąż budowano nowe. Obecnie lotniska to miejsca tętniące życiem, w których nowoczesna technologia jest szeroko wykorzystywana. Największe lotniska znajdują się zaś na półkuli północnej, czyli w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji.

cocktail