Czym są turbulencje?

Z technicznego punktu widzenia turbulencje to bardzo szeroki termin, który oznacza chaotyczne zachowywanie się układu fizycznego. Termin ten zwykle kojarzony jest jednak z podróżą samolotem i wpływem mas powietrza na ruch samolotu. Nierzadko turbulencje wywołują też strach wśród pasażerów, który jednak zwykle nie ma żadnych racjonalnych podstaw.

Jak powstają turbulencje lotnicze?

Turbulencje kojarzy się głównie z tym, że samolot zaczyna drgać. Za ich powstanie odpowiadać może wiele czynników, które za każdym razem są powiązane z gwałtownymi ruchami całych mas powietrza.

Do turbulencji dochodzi głównie tam, gdzie stykają się dwie masy powietrza, w których panują różne warunki atmosferyczne. Należy do nich zaliczyć masy powietrza o różnych temperaturach, różnice ciśnienia atmosferycznego, czy też miejsca, w których silny wiatr zmienia swój kierunek. Ryzyko natrafienia na tego typu turbulencje jest zwykle łatwe do przewidzenia.

Czasem turbulencje mogą jednak zdarzyć się także i w przypadku przelotu w korzystnych warunkach atmosferycznych. Te zaś nie zawsze są proste do wykrycia, lecz dzięki rozwojowi technologii i rosnącemu doświadczeniu pilotów coraz częściej staje się to możliwe. Takie turbulencje powstają w wyniku dotarcia samolotu do granicy styku dwóch ogromnych mas powietrza, które poruszają się z różną prędkością. Warto przy tym wiedzieć, że takie strumienie mas powietrza są często wykorzystywane przez pilotów jako swoisty napęd, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa.

Czy turbulencje są niebezpieczne?

Tak naprawdę turbulencje o lekkim nasileniu zdarzają się w niemal każdym przelocie. Te o silniejszym natężeniu mają miejsce znacznie rzadziej i zwykle nie stanowią żadnego zagrożenia dla samolotu i pasażerów, o ile ci postępują zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Co prawda czasem zdarzają się np. awaryjne lądowania samolotów z powodu turbulencji, to takie sytuacje są niezwykle rzadkie.

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy więc mieć tylko zapięte pasy bezpieczeństwa, aby turbulencje nie wywołały żadnych szkód. Turbulencje powinno się więc traktować raczej jako niedogodność niż źródło niebezpieczeństwa, a zawodowi piloci są często do nich tak przyzwyczajeni, że praktycznie ich nie odczuwają.

Faktycznie turbulencje z perspektywy przeciętnego pasażera mogą być nieprzyjemne i stresogenne. Kiedy leci się wysoka nad ziemią, a samolot zaczyna drżeć, to z łatwością można się przerazić. Na szczęście jednak w tym przypadku zwykle strach ma tylko wielkie oczy. Dlatego też tak ważne jest to, aby wiedzieć, czym są turbulencje i jak niskie ryzyko jest z nimi związane, aby w ich trakcie zachować spokój i uniknąć zbędnego stresu.

cocktail