Dlaczego samoloty zapewniają wielkie bezpieczeństwo?

To dość zaskakujące, że ogromne maszyny latające wysoko nad ziemią i poniekąd odcięte od reszty świata są tak bezpieczne. Twarde dane statystyczne nie pozostawiają jednak żadnych wątpliwości – podróż samolotem jest dużo bezpieczniejsza niż np. transport samochodowy. Dlaczego jednak samoloty zapewniają tak wysoki poziom bezpieczeństwa?

Jak wytrzymałe są samoloty?

Gdyby porównać samoloty do samochodów osobowych, to szybko dojdzie się do wniosku, że te pierwsze mają dużo lepszą konstrukcję. Praktycznie każda część samolotu jest dużo mocniejsza i cechuje się większą odpornością np. na ogień.

Oczywiście wypadki z udziałem samolotów są dużo groźniejsze niż te z udziałem samochodów. Warto jednak wiedzieć, że zdarzały się wielkie katastrofy lotnicze, w których wszyscy pasażerowie i piloci przeżyli.

Rola ludzi i technologii a bezpieczeństwo samolotów

Sama konstrukcja samolotu jest niezwykle solidna, a do tego dochodzi jeszcze ogromna ilość czujników i najnowocześniejszych technologii, które potrafią skutecznie ostrzec pilotów przed potencjalnymi zagrożeniami.

Za bezpieczeństwo lotu samolotem odpowiada też duża liczba ludzi. O ile kierowca samochodu jest zależny praktycznie tylko od siebie i innych uczestników ruchu, o tyle piloci samolotów mogą liczyć na stałe wsparcie kontrolerów.

Oczywiście za sterami samolotów i w wieży kontroli lotów pracują wysoce uzdolnieni ludzi, mający do tego odpowiednie kwalifikacje. Sprawia to więc, że znacznie obniża się ryzyko katastrofy z powodów ludzkich błędów.

Dlaczego samoloty nie zderzają się ze sobą?

Wypadki lotnicze wynikłe z kolizji dwóch samolotów są niezwykle rzadkie. W dużej mierze jest to zasługa zaawansowanej technologii i pracy doświadczonych specjalistów. Samolotów jest także dużo mniej niż np. samochodów, a przestrzeń powietrzna tak ogromna, że znalezienie się ich dwóch w jednym miejscu jest mało prawdopodobne.

cocktail