Jak będą wyglądać samoloty przyszłości?

Przewidywanie przyszłości ma to do siebie, że jest obarczone sporym ryzykiem błędu. Jednocześnie jednak rozbudza wyobraźnie i pozwala nakreślić przynajmniej ogólne kierunki rozwoju. Samoloty przyszłości mają być naprawdę niesamowite, choć przewidywania w tym obszarze są bardzo różne.

Czy powstaną „szklane samoloty”?

Pierwsza podróż samolotem to niezapomniane przeżycie. Każda kolejna wiąże się już z mniejszą ekscytacją, by z czasem stać się wręcz rutyną. Współcześni przewoźnicy robią, co mogą, aby zapewnić jak największą wygodę i rozrywkę pasażerom, jednak dla wielu ludzi podróż samolotem jest dość nudnym i czasochłonnym zajęciem.

Wrażenia z podróży znacznie mogłyby poprawić samoloty, których większa część konstrukcyjna miałaby przejąć przezroczystą formę. Dzięki temu pasażerowie mogliby cały czas podziwiać widoki i niebyli by ograniczeni wyłącznie do małego okienka.

Inne pomysły dotyczące wykorzystania kabin pasażerskich mówią o stworzeniu interaktywnych i trójwymiarowych obrazów, które miałyby się stać centrum rozrywki dla pasażerów. Czasem mówi się nawet o stworzeniu samolotów bez żadnych okien, za to najeżonych nowoczesną technologią.

Jak więc widać pomysły co do samolotów przyszłości są naprawdę różne. Jedne zakładają praktycznie przezroczyste maszyny, a inne brak jakichkolwiek okien w kabinach pasażerskich.

Podróż samolotem niczym wizyta w salonie masażu?

Często pojawiającym się pomysłem przy planowaniu udogodnień w samolotach nowej generacji są fotele z funkcją masażu: , które miałyby pozwolić pasażerom na zrelaksowanie się w czasie lotu.

Takie fotelu z funkcją masażu mają być zaawansowane technologicznie, tak aby każdy ich użytkownik mógł bezproblemowo ustawić jego sposób działania. Sam pomysł wydaje się dość kontrowersyjny, lecz może okazać się bardzo pomocny np. dla ludzi, dla których podróż samolotem jest stresującym doświadczeniem.

Jak będą wyglądać samoloty z zewnątrz?

Samoloty to jeden z największych przejawów ludzkich możliwości. Te ogromne i niezwykle ciężkie maszyny wzbiją się do chmur i transportują ludzi na gigantyczne odległości w krótkim czasie. Z drugiej jednak strony widok samolotu nie robi już na ludziach tak dużego wrażenia, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wszystkie samoloty są zaś z zewnątrz bardzo podobne do siebie.

To ma się jednak zmienić, ponieważ futurystyczne wizje przedstawiają samoloty, które wyglądają imponująco także z zewnątrz. Samoloty przyszłości mają mieć smukły i opływowy kształt, a ich wygląd ma być inspirowany drapieżnymi ptakami. W tym przypadku chodzi już nie tylko o sam efekt wizualny, ale także o to, aby kształt samolotu istotnie niwelował zużycie paliwa.

cocktail