Historia lotnictwa

Samoloty zmieniły ludzkość. Ich pojawienie się wpłynęło niemal na wszystko, od przebiegu wielkich wojen, po światową turystykę. Jak jednak powstały pierwsze samoloty i jaka była ich historia?

Leonardo da Vinci, czy bracia Wright – kto wymyślił samolot?

Powszechnie wiadomo, że za skonstruowanie pierwszej maszyny, którą można by określić mianem samolotu, odpowiadają bracia Wright. Ci amerykańscy wynalazcy wznieśli maszynę, która przez kilkadziesiąt sekund była w stanie wznosić się w powietrzu. Co najważniejsze lot odbywał się pod kontrolą pilotów i można było go określić mianem stabilnego. Sam lot był krótki, ale pozwoliło to przekonać ludzkość, że stworzenie maszyny latającej jest możliwe. Co ciekawe jeszcze w XIX wieku wielu ludzi uważało, że to nigdy nie będzie możliwe.

Bracia Wright zapoczątkowali więc erę samolotów, jednak podwaliny do stworzenia samolotów stworzone zostały już dużo wcześniej. Projekty machin latających zostały już wykonane w XV wieku przez samego Leonarda da Vinci, który i w tym przypadku okazał się być wielkim wizjonerem. Prymitywne szybowce, które wznosiły się w powietrze, były także wykonywane w XIX stuleciu. Samo testowanie pierwszych maszyn latających było zaś niezwykle ryzykowne i czasem prowadziło do poważnych wypadków. Wynalezienie maszyn latających było trudne nie tylko z technicznego punktu widzenia. Sporym problemem okazywało się także znalezienie odpowiednich funduszy na zrealizowanie tego celu.

Tak naprawdę jednak marzenia o lataniu towarzyszą ludzkości praktycznie od zawsze. Ludzie zawsze chcieli wzbić się w powietrze, a inspirowały ich w tym przede wszystkim ptaki. W niektórych antycznych wierzeniach twierdzono nawet, że ludzie znaleźli już sposób na latanie tysiące lat temu. Najlepszym przykładem może tu być słynny mit o Ikarze i Dedalu.

Jak wyglądały początki lotnictwa?

Choć wynalazek braci Wright to kamień milowy w rozwoju lotnictwa, to początki podróży samolotami były skromne. I wojna światowa okazała się swoistym poligonem doświadczalnym dla możliwości samolotów. Dość szybko okazało się, że maszyny latające mają ogromny potencjał na polu bitwy. Rozwój samolotów cywilnych na dużą skalę nastąpił w zasadzie dopiero po końcu I wojny światowej.

W latach 20′ poprzedniego stulecia coraz większą popularnością cieszyły się pasażerskie przewozy lotnicze, a znaczenie samolotów rosło także na polu militarnym. Wszystko to dzięki rozwojowi technologii, która sprawiała, że samoloty stawały się coraz bardziej niezawodne, szybsze i były w stanie pokonywać większe odległości. Ogromnym przełomem okazało się wynalezienie silnika odrzutowego, który zastąpił silniki tłokowe. Między innymi dzięki temu z czasem powstały samoloty zdolne przekroczyć barierę dźwięku.

Czym cechowały się dawne samoloty?

Dzisiejsze samoloty wyglądają bardzo podobnie do siebie. Oglądając wnętrza niektórych historycznych samolotów, można się nieco zszokować. Niektóre kabiny pasażerskie przypominały raczej ekskluzywne przedziały w pociągach, a znaleźć w nich można było duże wygodne fotele przedzielone stolikami.

Jednocześnie jednak samoloty w dawnych czasach miały dużo mniejszą ładowność niż te obecne. Z tego powodu dużym problemem był przewóz bagaży, które po prostu nie mogły nadmiernie obciążać samolotu.

Z początku podróż samolotem była też zarezerwowana wyłącznie dla najbogatszych, ponieważ bilety potrafiły być naprawdę drogie.

cocktail