Smartfony, a podróż samolotem – co trzeba wiedzieć?

Długą podróż trzeba sobie jakoś umilić, aby uniknąć monotonii. W dzisiejszych czasach w tej roli zwykle najlepiej sprawdzają się inteligentne telefony, z których ludzie ochoczo korzystają np. w pociągach. Czy i jak można ich jednak używać w trakcie podróży samolotem?

Czy można używać telefonu w samolocie?

To niesamowite, jak w ciągu ostatnich 20 lat zmieniły się telefony. Od urządzeń do wykonywania połączeń przemieniły się urządzenia usprawniające niemal całe życie. Smartfon, taki jak chociażby popularny iPhone 6s używanyjest przez praktycznie każdego współczesnego człowieka.

Dla umilenia sobie często monotonnej podróży samolotem wielu ludzi chce wtedy także korzystać ze swojego inteligentnego telefonu. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji lecieć samolotem, często zastanawiają się, czy to w ogóle jest możliwe. W praktyce jest to wykonalne w zdecydowanej większości przypadków, lecz wiąże się to z pewnymi utrudnieniami.

Wniesienie telefonu na pokład samolotu zwykle jest dozwolone, choć warto pamiętać o tym, że wszelkie urządzenia elektrofoniczne powinny być okazane w czasie kontroli na lotnisku. Używanie telefonu jest zabronione podczas startu i lądowania.

W trakcie samego lotu można jednak korzystać ze smartfona, pamiętając o kilku zasadach:

  • Telefon koniecznie musi mieć uruchomiony tryb samolotowy.
  • Używanie urządzeń elektronicznych w pewnych sytuacjach może zostać zakazane przez obsługę lotu.
  • Należy postępować zgodnie z zasadami kultury, czyli w żaden sposób nie przeszkadzać innym podróżującym. Wszystkie dzwonki muszą być więc wyciszone. Zwykle zakazane jest także korzystanie ze słuchawek.

Na szczęście w coraz większej ilości samolotów dostępne jest Wi-fi. Zwykle więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie lotu przeglądać portale internetowe.

Dlaczego używanie telefonu w samolocie ma obostrzenia?

Pewne ograniczenia w używaniu telefonów w samolocie bywa przedmiotem pewnych kontrowersji. Takie obostrzenia wynikają z kilku przyczyn. Używanie smartfona np. z włączonym dźwiękiem przez długą podróż mogłoby być męczące dla innych pasażerów.

Ograniczenia dotyczące używania telefonu podyktowane jest także pewnymi względami bezpieczeństwa. W czasie sytuacji awaryjnych mogłoby to prowadzić do niepotrzebnego rozproszenia pasażera. Czasem można też spotkać się z opinią, że nowoczesne telefony w pewnym stopniu mogą wpływać na urządzenia znajdujące się w samolocie. Przynajmniej teoretycznie możliwe jest także to, że telefon spowoduje zagrożenie np. przez samozapłon baterii.

Czy można używać laptopu w trakcie lotu?

Długi czas spędzony w samolocie to dla wielu okazja do pracy przy użyciu laptopa. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to możliwe. Co więcej, sytuacja związana z przepisami ulega od kilku lat dużym zmianom. Jeśli więc chce się korzystać z laptopa, to trzeba koniecznie sprawdzić jeszcze przed podróżą, czy jest to dozwolone w danej linii lotniczej.

Powodów ograniczeń w użytkowaniu laptopów w samolocie jest kilka, a największym z nim jest bezpieczeństwo i ryzyko ataku terrorystycznego. Jeśli jednak używanie laptopa jest dozwolone, to należy pamiętać o zasadach, które dotyczą także telefonów. Urządzenie koniecznie musi więc działać w trybie samolotowym.

cocktail