Jak skutecznie odstraszyć ptaki od samolotów?

Ludzie od zaranie dziejów chcieli wzbić się powietrze tak jak ptaki. Kiedy w końcu im się to udało, to okazało się, że dzielenie przestrzeni powietrznej jest trudne. Samoloty zabiły już ogromną liczbę ptaków, a te spowodowały już dużą liczbę awarii statków powietrznych.

 

Jak groźne są ptaki dla samolotów?

Z pozoru temat wydaje się być wręcz śmieszny, wydawać by się mogło, że mały ptak: nie jest w stanie zagrozić ogromnemu samolotowi. W praktyce jednak ptactwo jest ogromnym problemem w lotnictwie od dziesiątek lat, który nie doczekał się jeszcze w pełni skutecznego rozwiązania.

Jak poradzić sobie z ptakami?

Lotnictwo to wyjątkowo innowacyjna branża, która jednak przez dziesięciolecia mimo wielu prób nie poradziła sobie z problemem ptaków zderzających się z samolotami. Znalezienie sposobu na ten kłopot wciąż stanowi spore wyzwanie.

Obecnie stosuje się wiele metod i ich kombinacji na odstraszanie ptaków, które jednak często zawodzą. Wydaje się, że najlepszą metodą byłoby stworzenie technologii np. pod postacią efektów wizualnych, które będą skutecznie odstraszać ptaki, a przy tym nie będą negatywnie wpływać na pasażerów i pilotów. Rozwiązania tego typu są już stosowane już od dawna, jednak ich skuteczność wciąż jest zbyt niska.

cocktail