Rozwój silników lotniczych

Gdyby nie silniki żaden samolot nigdy nie wzbiłby się w powietrze. Tymczasem samoloty zdążyły już dawno pobić barierę dźwięku. Co więc warto wiedzieć na temat rozwoju silników montowanych w samolotach?

Jaki typ silnika zamontowano w pierwszym samolocie?

Pierwsza maszyna, którą uznano za samolot, była napędzana silnikiem tłokowym. Silnik tego typu ma kilka ważnych zalet, jego konstrukcja jest względnie prosta i łatwo jest go serwisować. W dodatku pracuje dość cicho.

Silnik tłokowy nie pozwala jednak osiągnąć wystarczająco dużej mocy, aby nadać samolotowi odpowiednią prędkość. Z tego powodu w dzisiejszych czasach używa się go bardzo rzadko i to głównie w samolotach przeznaczonych do celów edukacyjnych i rekreacyjnych.

Kiedy powstał pierwszy silnik odrzutowy?

Wykorzystanie silników odrzutowych umożliwiło rozwój szeroko pojętego lotnictwa. Dzięki nim samoloty mogą poruszać się znacznie szybciej niż przy użyciu innych napędów. Prace nad silnikiem odrzutowym rozpoczęły się jeszcze na początku XX wieku, by przez długi czas nie przynosić zadowalających efektów. Prototypy samolotów, które były nimi napędzane ulegały bowiem poważnym awariom.

Dopiero w latach 30′ poprzedniego stulecia technologia była na tyle rozwinięta, by w końcu stworzyć, a nastąpienie opatentować bezpieczny silnik odrzutowy, co zmieniło historię lotnictwa na zawsze.

cocktail